עורך דין נזיקין עורך דין תאונות עבודה
 אילן גו'רג'י משרד עורכי דין | עורך דין נזיקין

עורך דין נזיקין, עורך דין תאונות עבודה
זכויות בנייה והרחבת זכויות בנייה

גם כאשר הגעתם אל המנוחה והנחלה, ורכשת בית או דירה, יגיע יום בו משפחתך תתרחב או תרצה לשפץ ולעשות שינויים בנכס. בעלי דירות רבים מעוניינים לממש או להרחיב את זכויות ההבנייה שלהם בדירות או בבתים שבבעלותם. המדובר בפרוצדורה ארוכה ומלאה בדקויות משפטיות ובירוקרטיות רבות.
 לאורך הדרך תפגוש בעלי תלפקידים שונים כמו שמאים, פקחים, שכנים וסעיפי חוק ותקנות אשר יכולים לגרום לכל אחד להתייאש ולוותר על הרצון להשביח את נכסו. ואולם כניסה לפרוייקט זה ברגל ימין ותכנון מוקדם בליווי משפטי נכון, יכולה להפוך את החוויה לפשוטה ויעילה יותר.
זכויות הבנייה של אדם בנכסו, הינה האפשרות של בעל נכס לבנות ולנצל את הקרקע שבבעלותו. זכויות הבנייה מיוחסות לנכס ולא לאדם. הן אינן שייכות לבעל המקרקעין אלא לנכס עצמו ועל כן מועברות עם הנכס במקרה של מכירה או קנייה (קיימים חריגים לכך במקרים מסויימים). מכאן, שכדי להיות בעל זכות בנייה בנכס, אתה חייב להיות בעל הזכויות בנכס ולא למשל שוכר בלבד.
אחוזי הבנייה הינם חלק מזכויות בנייה, ביחס בין שטח המותר לבניה במגרש לבין שטח המגרש כולו. הדבר ניכר בעיקר באזורי מגורים צפופים בהם ניתן לראות דיירים המממשים באופן מירבי את זכויות הבנייה שלהם ובונים עד לקצה שטח המגרש. בסביבה עירונית צפופה יוצר קירבה פיזית לשכן או לדירה השכנה.
כאשר המימוש או ההרחבה של זכויות הבנייה נעשים באופן בלתי חוקי, ללא אישורים מתאימים מהרשות המקומית, עלול להיווצר מטרד לאחד השכנים, שיוביל אף להלשנה על תוספת הבנייה הלא לרשות המקומית. במקרים חריגים יותר, יכול להגיע הסכסוך לידי תביעה משפטית כנגד בנייה פיראטית בניגוד לחוק. בנייה בלתי חוקית פירושה עבירה הכוללת עונשים וקנסות על פי חוק. 
זכויות בנייה בבתים משותפים הינה מורכבת יותר מהרחבה או ניצול של זכות בנייה בבית פרטי. כאשר מדובר בבניין משותף זכויות הבנייה מתחלקות לפי החלק היחסי של בבית המשותף. ניתן לקבוע בתקנון הבית על הצמדת זכויות בנייה לדירה אחת או למספר דירות כמו למשל גג או חצר.
חשוב לדעת, חוק תכנון ובנייה קובע כי כל בנייה חייבת להיות לאחר קבלת אישור מהרשות המקומית. וועדות לתכנון הבנייה יכולות לאשר בנייה חורגת בבניין או במקרקעין ואולם המדובר בפרוצדורה ארוכה שצריכה לעמוד בקריטריונים ברורים. בשל כך קיימת חשיבות רבה לליווי משפטי טוב אשר יאפשר מימוש של זכויות באופן חוקי, תוך הכרת החוק וקבלת האישורים המתאימים לכל פרוצדורה.
עוד בטרם החלטת על מימוש זכויות הבנייה שלך או הרחבת זכויות קיימות, בדוק את האפשרויות העומדות בפנייך. התייעץ עם עורך דין אשר מתמחה בתחום התכנון והבנייה בעיקר מול הרשות המקומית באזור מגורייך. בחן את הקרקע ואת השכנים הסמוכים לנכס בו תרצה לבנות.
ככל שהתכנון המוקדם יהיה נכון יותר, כך תמנע מעצמך בזבוז של משאבים רבים כמו זמן, כסף ועוגמת נפש לאורך הדרך.
      
 
 אילן ג'ורג'י - משרד עורכי דין         טלפון:    077-4546165    דואר אלקטרוני: ilan@igolaw.co.il
 טורנט - עיצוב אתרים