עורך דין נזיקין עורך דין תאונות עבודה
 אילן גו'רג'י משרד עורכי דין | עורך דין נזיקין

עורך דין נזיקין, עורך דין תאונות עבודה
 

פיטורין עקב תאונת עבודה

לצערנו, מדי שנה מתרחשות עשרות תאונות עבודה. אדם אשר נפגע עקב תאונת עבודה זכאי לזכויות שונות כמו פיצויים, חופשת מחלה, תשלום עבור טיפולים ועוד, אבל מה קורה במקרה של פיטורין עקב תאונת עבודה?
על פי החוק, אין לפטר עובד בזמן מחלתו. כלומר, כאשר אדם חולה ונשאר בביתו בזמן ימי המחלה שלו, אין אפשרות למעסיק לפטרו אלא אם כן עבר את ימי המחלה הצבורים לו. ברגע שעבר ימים אלו יש למעסיק אפשרות לפטרו גם אם לא חזר לעבודה.
הדברים לעיל חלים גם במקרה של חופשת מחלה עקב תאונת עבודה.
יחד עם זאת, ישנם שני תנאים נוספים בהם ניתן לפטר אדם בעודו מנצל את ימי המחלה שלו:
1.      אם ניתנה לעובד הודעה מוקדמת לגבי הפיטורין לפני התאונה. כלומר אם למשל המעסיק הודיע לעובד ב - ראשון לחודש יוני כי בסוף חודש יולי הוא מפוטר, והעובד נפצע ב20 ליולי, עדיין נכנסים הפיטורין לתוקף בסוף חודש יולי אף על פי שלא ניצל העובד את כל חופשת המחלה.
2.      מקום העבודה של העובד פסק מלפעול או שהכריז המעביד על פשיטת רגל.
עורך דין תאונות עבודה
החוק מאפשר למעביד להודיע לעובד על פיטוריו גם בתקופת המחלה שלו. יחד עם זאת, המעביד חייב לאפשר לעובד למצוא מקום עבודה חלופי, ועל כן על אין להכניס את הפיטורין לתוקפם בעת תקופת מחלתו של העובד, ויש לאפשר לו למצות עד תום את ימי מחלתו – גם אם המעסיק מודיע לו על פיטוריו בתקופת המחלה שלו. בנוסף, הפיטורין נכנסים לתוקפם כחודש לאחר שבתו של העובד למקום עבודתו, כאשר החודש הזה מאפשר לו לחפש מקום עבודה חלופי.
נשאלת השאלה – אם העובד נמצא בחופשת מחלה, אין הוא יכול לחפש עבודה בתקופה זו? התשובה לשאלה זו היא די ברורה, בייחוד כאשר מדובר במקרה של פיטורין עקב תאונת עבודה: אם אדם נמצא בחופשה בשל מחלה או תאונה הגורמת לו לאי כושר עבודה בתקופה זו, סביר להניח שמצב בריאותו הלקוי גם אינו מאפשר לו חיפוש עבודה במקום אחר. לכן, ברגע שהעובד שב לאיתנו ולעבודתו, ניתנת לו הזדמנות להמשיך להשתכר לתקופה של חודש, בה הוא יכול גם לחפש עבודה חלופית.
מכיוון שבעת תקופת המחלה נשמרים יחסי עובד מעביד, נצברות לעובד זכויות לגבי פיצויי פיטורין ובעת הפיטורין יש לקחת תקופה זו בחישוב פיצויי הפיטורין.
פיטורין עקב תאונת עבודה יכולה להיחשב כלא הוגנת, בייחוד כאשר העובד נפגע כתוצאה מעבודתו. אולם חשוב לזכור כי לעיתים תאונה כל שהיא, ולא משנה מה סיבתה, עשויה להביא לעובד אובדן כושר העבודה  ולהיותו חסר תועלת .  ולכן הוא מפוטר (למשל עובד שעבד בבניין ונהיה נכה כך שאינו מסוגל לעבוד יותר בבניין, או אדם שעבד כפקיד ונפגע בתאונת דרכים בדרך לעבודתו בפגיעת ראש המונעת ממנו להמשיך לעבוד במקום בו עבד). בכל מקרה יש לדעת כי לעובד שנפגע קיימות זכויות העומדות לו בעת פיטורין עקב תאונת עבודה או מחלה אחרת.

 

 
 אילן ג'ורג'י - משרד עורכי דין         טלפון:    077-4546165    דואר אלקטרוני: ilan@igolaw.co.il
 טורנט - עיצוב אתרים