עורך דין נזיקין עורך דין תאונות עבודה
 אילן גו'רג'י משרד עורכי דין | עורך דין נזיקין

עורך דין נזיקין, עורך דין תאונות עבודה
כל מה שרציתם לדעת על תאונות בשטחים ציבוריים/ברשות הרבים

שטחים ציבוריים טומנים בחובם אפשרויות רבות לתאונות ואכן אנשים רבים נפגעים בהם, אך רק מעטים מהם יודעים שהם זכאים לקבל על כך פיצוי. מדובר על פציעות כתוצאה ממפגע של כביש, גן ציבורי, מדרכה, נפילת עץ בשטח ציבורי, נשיכה של כלב, טביעה בחוף ופציעה במקום כמו בית מלון, קניון, מוסך, בנק, מוסדות ציבור, וכדומה.

 
לאדם הפרטי קשה לעמוד מול גופים ציבוריים או מול בעלי ממון וכוח ולזעוק את זעקתו, לרוב כי הוא חש שאין לו כתובת ברורה אותה הוא יכול להאשים בפגיעה שלו וגם משום שאנשים רבים חוששים לצאת כנגד גוף מסחרי או ציבורי גדול. במאמר הבא נדבר על נושאים חשובים שקשורים לפציעות בשטחים ציבוריים/ברשות הרבים  ואת שניתן לעשות לגביהם.
 
אז אילו גופים ציבוריים ניתן לתבוע על רשלנות ?
 
תביעה על רשלנות ניתן להגיש כנגד גופים ציבוריים שונים וזאת גם כאשר מדובר על גופים פרטיים אשר נועדו לשרת את הציבור כגון בית מלון או קניון. במקרה של נפילה בכביש או על מדרכה תוכלו לתבוע את העירייה, בנוסף, תוכלו לתבוע מועדוני ספורט, מכוני כושר, מתנ"סים, אכסניות ובתי הארחה, מסעדות, בריכות שחייה ציבוריות ובריכות שחייה של קאנטרי קלאב, קבלן או חברה קבלנית, גנים ובתי ספר, מועדוני חברים בעלי כלבים, וכד'.
 
מהו הדבר הראשון אותו עליכם לעשות בעת פציעה במקום ציבורי ועל מי מוטלת ההוכחה לעניין הפגיעה כאשר מדובר במתקני שעשועים או מתקני ספורט ?
 
חובה לצלם את מקום האירוע מהר ככל שניתן, כיום לכולם יש מצלמות במכשיר הנייד ורצוי לעשות זאת ממש ברגע הקרוב ביותר לפגיעה. אם יש עדים לפגיעה רצוי לקבל מהם פרטים כגון: שם, שם משפחה, תעודת זהות, תוך הסכמתם להצהיר אודות המקרה בעת הצורך.
רצוי לצלם את המפגע עצמו ובמידה ומדובר בפגיעה פיזית שהצריכה טיפול רפואי, יש לשמור את כל המסמכים הרפואיים אשר קשורים למקרה. בשלב זה יש בדרך כלל צורך להתייעץ עם איש מקצוע בקיא בתחום, הלא הוא עורך דין בתחום.
 
דבר חשוב שיש לדעת הוא שבמקרה פגיעה במתקני ספורט או מתקני שעשועים נטל ההוכחה הנו על המזיק. מה זה אומר ? אם נפגעתם, לא אתם צריכים להוכיח כי המזיק התרשל, אלא המזיק עצמו צריך להוכיח שהוא לא התרשל.
 
ומה לגבי מפגעים של העירייה ?
 
תאונות רבות קורות בעקבות מפגעים בעיר עצמה. מדרכה פגומה או כביש משובש עלולים לגרום לנפילות קשות שיכולות לגרור אחריהן תביעות נזיקין. היקף האחריות של העירייה יכול להשתנות שכן אם העירייה צריכה להוכיח כי לא ידעה על קיום המפגע וכי יש לה נהלים המבטחים סיורים ופיקוח לבדיקת קיומם של מכשולים. והכל לקוח מתוך פקודת הנזיקין(נוסח חדש) התשכ"ח-1968 וכן מפקודת העיריות הסעיפים הרלבנטיים.
אם למשל אין לעייריה נהלים כאלו היא תואשם ברשלנות.
בכל מקרה של תביעה מסוג זה וכדי להבטיח את סיכוייכם לזכות בתביעה רצוי להיוועץ עם עורך דין מתחום הנזיקין.
 אילן ג'ורג'י - משרד עורכי דין         טלפון:    077-4546165    דואר אלקטרוני: ilan@igolaw.co.il
 טורנט - עיצוב אתרים