עורך דין נזיקין עורך דין תאונות עבודה
 אילן גו'רג'י משרד עורכי דין | עורך דין נזיקין

עורך דין נזיקין, עורך דין תאונות עבודה
 

תאונת עבודה במקרה של עצמאיים

החוק בישראל מסדיר זכאות לנפגעי תאונת עבודה באמצעות המוסד לביטוח לאומי, בתנאי שכל עובד שילם דמי ביטוח קבועים בכל חודש. עובדים שכירים משלמים דמי ביטוח בכל חודש באמצעות המעסיק – חלק מדמי הביטוח משלם המעסיק וחלק יורד ממשכורתו של העובד. אבל מה קורה כאשר מתרחשת תאונת עבודה במקרה של עצמאיים?
על פי החוק, כל עובד בישראל זכאי לפיצוי מטעם ביטוח לאומי באם עבר תאונת עבודה, המהווה פיצוי על אובדן שכר לאחר הפגיעה. בנוסף, זכאי העובד לטיפול רפואי חינם וכן לקצבה במידה ונגרמה לו נכות או אובדן כושר עבודה. כל אלו בהתאם לקביעת הוועדה הרפואית בפניה הוא מופיע, וכן בהתאם למסמכים המאפשרים פגיעה אשר נגרמה כתוצאה מתאונת עבודה.
ביטוח תאונות עבודה במוסד לביטוח לאומי מותנה בתשלום קבוע של דמי ביטוח מדי חודש. כאשר מדובר בעובדים שכירים, המעסיק משלם עבורם חלק מדמי הביטוח (ולעיתים אפילו את כל דמי הביטוח), וחלק מדמי הביטוח משלם העובד ממשכורתו החודשית, כאשר גובהם נקבע בהתאם למשכורת.
לעומת זאת, תאונת עבודה במקרה של עצמאיים היא כבר סיפור אחר. עצמאיים מחויבים לדווח על העסק שלהם ואשר בו הם עובדים לביטוח לאומי. לאחר שדיווחו על העסק שלהם, הם רשומים בביטוח לאומי ומחויבים בתשלום דמי ביטוח חודשיים. דמי ביטוח אלו מהווים למעשה את ביטוח העבודה שלהם בביטוח לאומי במקרה של תאונת עבודה בעסק שלהם.
חשוב לדעת כי בביטוח לאומי מקפידים מאד על רישום בעל העסק. אם הרישום בביטוח לאומי לא התבצע אבל בעל העסק טוען כי אין זו אשמתו, לרוב, אין זה מספק. לפי החוק, על העצמאי לבדוק ולברר אם אכן התבצע הרישום. יחד עם זאת, קורה ונופלת טעות וכי ניתן להוכיח כי באמת אין זו אשמתו של העצמאי (אלא למשל פקיד שהתבלבל בנתונים או טעות של המוסד לביטוח לאומי). במקרה כזה יקבל הנפגע את הפיצויים והקצבאות בתמורה לתשלום רטרואקטיבי מיום פתיחת העסק.
בנוסף, כל בעל עסק רשאי כמובן לבטח את עצמו ואת עובדיו גם בחברה פרטית, ובמקרה של תאונת עבודה, לתבוע את חברת הביטוח ולקבל פיצוי. חשוב לציין עם זאת, כי ביטוח בעל העסק ועובדיו בחברה פרטית איננה תחליף לתשלום דמי ביטוח לביטוח לאומי.
תאונת עבודה במקרה של עצמאיים, דינה שונה מדין תאונת עבודה במקרה של שכירים. במקרה של עצמאי, על העצמאי עצמו לדאוג להסדיר את ענייניו מול הביטוח הלאומי, וכן את התשלום של דמי הביטוח החודשיים. חשוב לעשות זאת בהקדם כיוון שבמקרה של תאונה חלילה, יהיה קשה יותר לקבל (אם בכלל) את הפיצוי, מה שיהפוך את תקופת הטיפול וההחלמה, ובמקרה של נכות - גם את שאר החיים – לקשים ביותר.
 אילן ג'ורג'י - משרד עורכי דין         טלפון:    077-4546165    דואר אלקטרוני: ilan@igolaw.co.il
 טורנט - עיצוב אתרים